Statystyki

Copyright © 2015-2018 OR PCK BYTOM. All rights reserved.                                                                                                                                         Redakcja serwisu:
                                                                                                                                                                                                                                        Projekt i wykonanie:
Jonatan Respondek 

                                                                                                                                                                                                                  Aktualności i redakcja: Andrzej Czerwiński , Judyta Kasprzycka

Kim jesteśmy

Komu i jak pomagamy

Pomoc i opieka

Jak ty możesz pomóc

Menu

Uprawnienia krwiodawców

Oddaj krew

Krwiodawstwo

Ratownictwo

Poszukiwanie osób

Prawo humanitrane

Wspierają nas

Logowanie email dla HDK

 Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "GÓRNIK" powstał w 1969 roku istnieje już 47 lat.

HDK PCK "GÓRNIK"

Zarząd Klubu "GÓRNIK":

Od prawej:

 

Jerzy          Rękosiewicz            Sekretarz klubu
Waldemar  Binięda           Prezes
Tadeusz     Borowiec            Wiceprezes
Zygmunt    Deminger          Skarbnik

 

Menu

Aktualności

Historia Klubu

Galeria Zdjęć

Archiwum

Klub HDK PCK "Górnik"

 

ul. Ks. Frenzla 72


41-932 Bytom (Miechowice)

 

Adres do korespondencji:

Prezes Klubu HDK PCK "Górnik"
W. Binięda
ul. Racjonalizatorów 42a/1
41-923 Bytom

 

Terminy akcji honorowego oddawania krwi:
 

Każda druga sobota miesiąca, na parkingu  Centrum Handlowego PLEJADA  w Miechowicach.

 

Aktualności:

Historia Klubu:

Galeria zdjęć:

Historia Klubu HDK PCK „Górnik” związana jest z datą 29 sierpnia 1969 roku.
W tym to dniu, z inicjatywy grupy górników, byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Miechowice”, około 40 osób, spotkało się na zebraniu założycielskim.

Inicjatorami spotkania byli m.in. późniejsi długoletni zasłużeni działacze HDK i PCK, panowie: Władysław Mordarski pierwszy długoletni prezes, Czesław Podkowa, Kazimierz Nowosielski, Henryk Dzienniak, Zygmunt Palikowski, Herbert Ploch, oraz
Tadeusz Borowiec, będący członkiem zarządu do dnia dzisiejszego.

 

Pierwsza zbiorowa akacja honorowego oddawania krwi miała miejsce w dniu 27 września 1969 roku. Na której krew oddało 73 dawców, a krew zostaje pobrana na terenie bytomskich szpitali.

We wrześniu 1971 roku na łamach ogólnopolskiej prasy ukazuje się apel klubu HDK PCK „Górnik” do wszystkich Klubów w kraju o podjęcie współzawodnictwa oddawania krwi dla dzieci pod hasłem „Niech nasza krew stanie się Darem Życia dla całego Narodu Polskiego”.

W dniu 16 lutego 1975 roku ma miejsce pierwsza akcja HDK w niedzielę. Pomysł ten owocuje większą ilością oddanej krwi, a dyrekcja kopalni doceniając tę inicjatywę wspomaga krwiodawców gorącym posiłkiem i paczkami z owocami i słodyczami.

 

Z okazji 15- lecia działalności załoga kopalni „Miechowice” ufundowała Sztandar, który odznaczony jest Odznaką Honorową PCK stopnia I.II i III, oraz Zbiorową Odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi stopnia Pierwszego.

Na Akademii w dniu 19 listopada 1988 roku Klub HDK PCK „Górnik” otrzymuje imię gen. Jerzego Bończaka – byłego prezesa Zarządu Głównego PCK.

 

Początek lat 90-tych to znaczny wzrost pozyskiwanej krwi w niedzielnych akcjach. Rok rocznie ponad 260 litrów. Koniec lat 90-tych następuje jeszcze większy wzrost honorowo oddawanej krwi – ponad 550 litrów w ciągu jednego roku. Obecnie odnotowujemy spadek rocznie oddawanej honorowo krwi, co wiąże się ze zmianami społecznymi w naszym społeczeństwie i niewątpliwie podejściem władz PCK do ruchu HDK.

 

We wrześniu 1999 roku przy Zarządzie Klubu powołany został pierwszy na Śląsku, Klub Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego.

Od czerwca 2002 roku, uczestniczymy wraz z dziećmi w Igrzyska Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo na „Skałce” w Świętochłowicach.

Kolejną znaczącą inicjatywą było powołanie Terenowego Koła Śląskiej   Ligi Walki z Rakiem w dniu 29 sierpnia 2003 roku, a stało się to, dokładnie w 34 rocznicę powstania Klubu.

W związku z połączeniem się trzech kopalń w jedną, z naszej inicjatywy w dniu 16 kwietnia 2005 roku, powstała Rada Klubów HDK PCK przy Kopalni „Bobrek – Centrum”.

 

Od 2009 roku, pomagamy w przebiegu Bytomskiego Półmaratonu.

W 2015 roku  naszym pomysłem było utworzenie Ligi Gry w Kręgle dla członków klubów  honorowego krwiodawstwa na Górnym Śląsku.

Nieprzerwanie od ponad 20 lat organizujemy i uczestniczymy w turniejach sportowych, organizujemy wyjazdy krwiodawców  i sympatyków ruchu hdk wraz z rodzinami na ich Pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie, organizujemy spotkania z członkiniami Klubu z okazji „Dnia Kobiet”,  członkowie Klubu uczestniczą w „Rajdach Czerwonej Róży”, współpracujemy ze Szkołami na terenie dzielnicy Miechowice, wraz z pocztem sztandarowym, bierzemy udział w obchodach Barbórkowych, wyjeżdżamy do zaprzyjaźnionych kubów z całej Polski na ich jubileusze, uczestniczymy w pogrzebach i odwiedzamy groby byłych zasłużonych honorowych dawców krwi z okazji „Wszystkich Świętych”.

 

Bierzemy czynny udział we wszystkich inicjatywach organizowanych przez Oddział Rejonowy PCK w Bytomiu.

Działania Klubu HDK PCK „Górnik” to nie tylko zorganizowane akcje oddawania honorowo krwi, której pozyskaliśmy w od chwili pierwszej akcji ponad 15 tysięcy litrów. Uczestniczymy czynnie we wszystkich bataliach pomocy ludziom pokrzywdzonym przez los.

 

Organizujemy zbiórki na rzecz ofiar wielkich katastrof w kraju i zagranicą.

W okresie działalności Klubu HDK PCK „Górnik” zmuszeni jesteśmy, aż 6 razy zmieniać siedzibę naszego biura. Nie osłabia to jednak aktywność członków Zarządu i z jeszcze większą determinacją oddajemy się naszej pasji – służenia innym.

Archiwum:

W Polsce po raz siódmy, w Bytomiu Miechowicach po raz drugi, odbyły się uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym. Najpierw w kościele pw. Krzyża Świętego przy ul. Ks. Jana Frenzla 42 odbyła się msza święta, a następnie udaliśmy się na plac przy skrzyżowaniu ulic Frenzla i Dzierżonia na uroczyste złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku "Ofiar Tragedii Górnośląskiej" w Bytomiu - Miechowicach  W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, organizacje społeczne, żołnierze z pocztem sztandarowym, orkiestrą dętą z 34 Śląskiej Dywizji Rakietowej w Bytomiu i licznej rzeszy mieszkańców Miechowic i nie tylko. My również wystawiliśmy Poczet Sztandarowy, delegację ze zniczem i pozostałych członków klubu, którzy, reprezentowali nas w strojach organizacyjnych. 

 

 

Uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym 

8 marca Dzień Kobiet

 

Tak jak w maju, na Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasnej Górze, tak jak w grudniu, na kolacji wigilijnej dla dzieci, tak w marcu stało się już tradycją, że spotykamy się z paniami, które są członkiniami Kubu,lub są naszymi darczyńcami i przyjaciółmi. W tym roku wyznaczyliśmy sobie spotkanie w lokalu "Desperado" na Karbiu.

I jak zawsze przy kawie, ciastku i czymś jeszcze, mile i radośnie spędziliśmy wspólnie czas. Wymieniliśmy się najnowszymi wicami, pośpiewaliśmy "karaoke". W imieniu całego Zarządu złożył życzenia prezes Klubu, Waldemar Binięda. Aby zachować jak najdłużej wspomnienia, zrobiliśmy kilka zdjęć.

Zdjęcie nr 1, przedstawia prawie całą grupę, oprócz prezesa Biniędy.

Zdjęcie nr 2 przedstawia panie, dyskutujące, ale o czym, to tylko one wiedzą.

Zdjęcie nr 3 zadowoleni członkowie Zarządu.

Okręgowa Akademia Honorowych Dawców Krwi

 

     20 stycznia 2017 w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, odbyło się

 okolicznościowe spotkanie działaczy i honorowych dawców krwi. Uroczystości objął honorowym  patronatem Wojewoda Śląski. Podczas spotkania wręczono krwiodawcom i działaczom HDK PCK odznaczenia państwowe, odznaki i wyróżnienia.

Z terenu Miasta Bytomia Odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu wyróżniono:

 1. Pawła Lison

 2. Jerzego Rękosiewicza

 3. Dariusza Ryś.

Medalem Komisji Edukacji Narodowej wyróżniono:

 1. Małgorzatę Siekaniec

Święta Wielkanocne, są dla większości polaków najważniejszymi ze świąt. Aby radośnie i z godnością można było je spędzić, członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża, dzieci i młodzież ze szkół w Bytomiu, Tarnowskich Górach i Zabrzu, kwestowali w dniach 24-26 marca w sklepach TESCO. Zbierano żywność i środki na zakup paczek świątecznych dla dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących z terenu miasta Bytomia. Na zdjęciach członkowie Klubu HDK PCK "Górnik" w trakcie kwestowania w TESCO na Chorzowskiej i na Szombierkach.

 

Ciepłych, pełnych radości Świąt Wielkanocnych, spotkania z budzącą się do życia przyrodą, szczęścia, radości, stołu sutego i wspaniałych gości, oraz uśmiechu każdego dnia.Życzą krwiodawcy z Klubu HDK PCK „Górnik”.

 

WIELKANOC 2017r.

Ciepłych, pełnych radości Świąt Wielkanocnych,
spotkania z budzącą się do życia przyrodą,
szczęścia, radości, stołu sutego i wspaniałych gości, oraz uśmiechu każdego dnia.
Życzą krwiodawcy z Klubu HDK PCK „Górnik”.

                                    WIELKANOC 2017r.

 

25 - Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK  2017

                DZIEŃ  KOBIET

   Akademia Jubileuszowa "Centrum"

        Tour de Pologne 30.07.2017r.

ODWIEDZINY WIEŚKA W SZPITALU

             BRYNEK

CASTORAMA 07.04.2016

Finał 2 edycji kręgli 17.07.2017r.

Witajcie członkowie, krwiodawczynie, krwiodawcy i sympatycy klubu HDK PCK "Górnik" w 2018 roku.

 

Życzę Wam zdrowia, wszelkiej pomyślności i uśmiechniętego każdego dnia. Zachęcam wszystkich zdrowych do dzielenia się swoim  z tymi któży oczekują tej pomocy w postaci Waszej krwi iszpiku kostnego, aby lekarze mogli ratować Ich zdrowie i życie. To naprawde nic nie kosztuje, a zyski są po obu stronach.Chorzy otrzymują , to czego najbardziej pragną, a dawcy bieżącą i stałą kontrolę własnego zdrowia. Czyż może być lepsza wymiana ?.

Otwarte akcje krwiodawstwa odbywają się cyklicznie w każdą drugą sobotę na terenie parkingu CH Atrium - Plejada

w Miechowicach w godz. od 11-tej do 16-tej. W tym roku są to soboty :

10 luty,

10 marzec,

14 kwiecień,

12 maj,

9 czerwiec,

14 lipiec,

11 sierpień,

8 wrzesień,

13 październik,

10 listopad,

8 grudzień.

Możecie także zgłaszać się do punktu krwiodawstwa przy Szpitalu nr 1 na ul. Żeromskiego nad Pogotowiem Ratunkowym lub w Katowicach w RCKiK przy ul Raciborskiej.

Zapraszam wszystkich, któży opłacają składki członkowskie na rzecz klubu na zebranie sprawozdawcze za 2017 rok. Zebranie odbędzie się w dniu 17 lutego o godz. 10-tej w budynku katechetycznym przy parafii Krzyża Świętego w Miechowicach przy ul.. ks. Frenzla 72.

Załączam również Plan Pracy na 2018 rok i Sprawozdanie za okres 2017r.

Gorąco pozdrawiam.

Z czerwonokrzyskim pozdrowieniem.

 

         

                                                                      Prezes Klubu HDK PCK Górnik"

                                                                          Waldemar Binięda

 

Wizyta naszego klubu w Kędzierzynie

 

W dniu 11 lutego w Światowym Dniu Chorego, koledzy krwiodawcy z Kędzierzyna – Koźla, przy parafii Ducha Świętego obchodzili 20-lecie swojej działalności. Klub HDK PCK przy tej parafii, dzięki pomocy księdza prałata Edwarda Bogaczewicza i przywództwu Mietka Ferdzyna działa prężnie i efektywnie. W dniu uroczystości miała miejsce otwarta akcja honorowego oddawania krwi, msza święta, przed i po mszy , a także w trakcie akademii czas umilał chór „Sen” ze Strzelec Opolskich. Uroczystość uświetniły władze wojewódzkie i miejskie, a także Pecekowskie jak również przedstawiciele zaprzyjaźnionych klubów. Klub HDK PCK „Górnik” reprezentował prezes klubu Waldemar Binięda i poczet sztandarowy w składzie : Janusz Królikowski, Jurek Rękosiewicz i Mietek Saganowski. Jak zawsze przy takich okazjach, były wspomnienia ze starymi przyjaciółmi i oczywiście nawiązaliśmy nowe znajomości.

Poniżej zdjęcia z uroczystości: Chór „Sen”, poczet sztandarowy i chwile wręczania upominków i odznaczeń klubowych.

.

 Zarząd Klubu HDK PCK "Górnik”

w Bytomiu Miechowicach zorganizował po raz 25 z rzędu „Kolację Wigilijną„ dla najbardziej potrzebujących dzieci z dzielnic : Miechowice, Karb, Bobrek i Centrum. Od kilku już lat uroczystość odbywa się w Szkole Podstawowej nr 33 w Miechowicach przy ul. Matki Ewy 9. Dziękujemy wszystkim pracownikom , a w szczególności pani dyrektor i uczniom którzy występują z jasełkami. W Kolacjach uczestniczą uczniowie szkól podstawowych nr 33,54 i Z. S. nr 5.

Zdjęcie nr 1 przedstawia przywitanie zaproszonych dzieci i gości, przez prezesa Kulbu pana Waldemara Biniędę, a także błogosławieństwo udzielone wszystkim obecnym przez księdza Michała Żyłę.

Na zdjęciu nr 2 prezentują się dziewczyny z jasełkami.

Zdjęcie nr 3 przedstawia wjazd świętego Mikołaja na salę, gdzie wręczane były paczki świąteczne.

Zdjęcie nr 4 przedstawia organizatorów Kolacji.

 

   Zarząd Klubu HDK PCK "Górnik"

zaprasza, członków Klubu na zebranie sprawozdawcze za 2018 rok. Spotkanie odbędzie się w dniu 9 lutego br. (sobota) o godz. 10 tej w Salce Katechetycznej (vis a vis) biura Klubu, przy kościele Krzyża Świętego w Miechowicach przy ul. ks. Frenzla 72.

PORZĄDEK ZEBRANIA SPRAWOZDAWCZEGO

KLUBU HDK PCK „ GÓRNIK” ZA 2018 ROK.

 

 

Porządek obrad:

 1. Otwarcie zebrania i przywitanie zebranych.

 2. Wybór przewodniczącego i sekretarza obrad.

 3. Przyjęcie porządku zebrania.

 4. Wybór Komisji Mandatowej i Uchwał i Wniosków.

 5. Sprawozdanie programowe i finansowe za 2018 rok.

 6. Dyskusja nad złożonymi sprawozdaniami.

 7. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu.

 8. Przedstawienie i zatwierdzenie Planu Pracy na 2019 rok.

 9. Przedstawienie i zatwierdzenie przygotowań do przebiegu jubileuszu pięćdziesięciolecia Klubu.

 10. Zgłaszanie wniosków.

 11. Głosowanie nad zgłoszonymi wnioskami.

 12. Zakończenie zebrania.

JUBILEUSZ 50-LECIA KLUBU HDK PCK "GÓRNIK"

 

 

                                 HISTORIA KLUBU

 

Historia Klubu HDK PCK „Górnik”, związana jest z datą 29 sierpnia 1969 roku. W tym to dniu z inicjatywy grupy górników byłej kopalni KWK „Miechowice”, około 40 0sób spotkało się na zebraniu założycielskim. Inicjatorami spotkania byli min. , późniejsi długoletni zasłużeni działacze HDK, panowie : Władysław Mordarski, pierwszy długoletni prezes klubu, Czesław Podkowa, Kazimierz Nowosielski, Henryk Dzienniak, Zygmunt Palikowski, Herbert Ploch, oraz Tadeusz Borowiec, będący członkiem zarządu do dnia dzisiejszego. Pierwsza zbiorowa akcja honorowego oddawania krwi miała miejsce w dniu 21 września 1969 r. na której krew oddało 73 dawców. We wrześniu 1971 roku na łamach ogólnopolskiej prasy ukazuje się apel Klubu HDK PCK „Górnik”, do wszystkich klubów w kraju o podjęcie współzawodnictwa oddawania krwi dla dzieci pod hasłem „ Niech nasza krew stanie się darem życia dla całego narodu polskiego”. W dniu 16 lutego 1975 ma miejsce pierwsza akcja hdk w niedzielę. Pomysł ten owocuje większą ilością pozyskanej krwi, a dyrekcja kopalni doceniając tą inicjatywę , wspomaga krwiodawców gorącym posiłkiem i paczkami z owocami i słodyczami. Z okazji 15 lecia działalności załoga kopalni „Miechowice” ,ufundowała sztandar, który odznaczony jest Odznaką Honorową PCK st. I,II i III-go, oraz zbiorową Odznaką ZHDK st. I-go. Na akademii w dniu 19 listopada 1988 roku Klub HDK PCK „Górnik” otrzymuje imię gen. Jerzego Bończaka, byłego prezesa Zarządu Głównego PCK. Początek lat dziewięćdziesiątych, to znaczny wzrost pozyskiwanej krwi w niedzielnych akcjach. Rok rocznie ponad 260 litrów krwi. Koniec lat dziewięćdziesiątych następuje jeszcze większy wzrost honorowo oddawanej krwi ponad 550 litrów w ciągu jednego roku. Obecnie odnotowujemy znaczny spadek rocznie oddawanej krwi, co wiąże się ze zmianami społecznymi w naszym społeczeństwie i niewątpliwie podejściem władz PCK do ruchu HDK. We wrześniu 1999 przy zarządzie klubu powołany został pierwszy na śląsku Klub Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego. Od czerwca 2002 roku do czerwca 2007 uczestniczymy wraz z dziećmi w Igrzyskach Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo na „Skałce” w Świętochłowicach. Kolejną znaczącą inicjatywą było powołanie Terenowego Koła Śląskiej Ligi Walki z rakiem. W dniu 29 sierpnia 2003 roku ,a stało się to dokładnie w 34 rocznicę utworzenia klubu. W związku z połączeniem się trzech kopalń w jedną z naszej inicjatywy w dniu 16 kwietnia w dniu 2005 roku powstała Rada Klubów HDK PCK przy Kopalni „Bobrek- Centrum”. Od 2009 roku pomagamy w przebiegu bytomskiego półmaratonu. W 2015 naszym pomysłem było utworzenie Ligi Gry w Kręgle dla członków klubów honorowego krwiodawstwa na górnym śląsku . Nieprzerwanie od ponad 20 lat organizujemy i uczestniczymy w turniejach sportowych, organizujemy wyjazdy krwiodawców i sympatyków ruch HDK wraz z rodzinami na ich Pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie . Organizujemy spotkania z członkiniami Klubu z okazji Dnia Kobiet. Członkowie klubu uczestniczą w rajdach Czerwonej Róży. Współpracujemy ze szkołami na terenie dzielnicy Miechowice. Wraz z pocztem Sztandarowym bierzemy udział w obchodach barbórkowych. Wyjeżdżamy do zaprzyjaźnionych klubów z całej polski na ich jubileusze. Uczestniczymy w pogrzebach i odwiedzamy groby byłych zasłużonych honorowych dawców krwi z okazji Wszystkich Świętych. Bierzemy czynny udział we wszystkich inicjatywach organizowanych przez Zarząd Oddziału Rejonowego PCK w Bytomiu. Działania Klubu HDK PCK ”Górnik’, to nie tylko zorganizowane akcje oddawania honorowo krwi której pozyskaliśmy od chwili pierwszej akcji ponad 16 tyś litrów. Uczestniczymy czynnie we wszystkich bataliach pomocy ludziom pokrzywdzonym przez los. Organizujemy zbiórki na rzecz ofiar wielkich katastrof w kraju i zagranicą. W okresie działalności klubu HDK PCK „Górnik” zmuszeni jesteśmy aż 7 razy zmieniać siedzibę naszego biura. Nie osłabia to jednak aktywności członków zarządu i z jeszcze większą determinacją oddajemy się naszej pasji, służenia innym . Terminy akcji honorowego oddawania krwi, to obecnie, każda druga sobota miesiąca na parkingu C.H „ Atrium Plejada” w Bytomiu – Miechowicach.

Skład obecnego zarządu :

Waldemar Binięda prezes

Tadeusz Borowiec wiceprezes

Zygmunt Deminger skarbnik

Jerzy Rękosiewicz sekretarz

Obecny adres klubu :

Parafia pw. Krzyża Świętego

Ul. Ks. Jana Frenzla 42

41-932 Bytom

Drodzy członkowie klubu HDK PCK "Górnik", krwiodawczynie i krwiodawcy, sympatycy i czytający tą stronę.

        Pragnę poinformować i przypomnieć, że w dniu 29 sierpnia minie 50 lat, jak został utworzony Klub HDK PKC "Górnik". Z tej to okazji w dniu 22 czerwca zorganizowaliśmy uroczystą Akademię w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. Patronat honorowy nad obchodami objęli: prezydent Mariusz Wołosz, prezes Węglokoks Kraj SP z o.o., prezes PEC Bytom i dyrektor Interplast Plastick Produckt. W akademii uczestniczyli: prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK - Adam Przywara, dyrektor Biura Śl.O.Okr. PCK - Bogdan Ogrocki, prezes ZR PCK w Bytomiu Stanisław Rosół, były prezydent miasta Bytomia - Krzysztof Wójcik, dyrektor RCKiK w Katowicach Stanisław Dyląg, przedstawicielka Oddziału RCKiK w Bytomiu, przewodnicząca Rejonowej Komisji Rewizyjnej Beata Duraj - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 54, Anna Wójcik - przewodnicząca Związku Zawodowego "Przeróbka" przy KWK "Bobrek- Piekary" i Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Andrzej Tokarski - przedstawiciel Miechowickich Kupców, kluby krwiodawców z: Polkowic, Bielawy, Turowa, Lubonia, Murowanej Gośliny i Kędzierzyna Koźla, oraz wszystkie kluby zrzeszone przy ZR PCK w Bytomiu, odznaczeni i sympatycy. Jesteśmy dumni, że jubileusz 50-lecia naszego klubu wypada w setną rocznicę powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.

            Prezes Klubu HDK PCK "Górnik" - Waldemar Binięda.

Podczas akademii wyróżniono:

 

           Odznaką Honorową st. Pierwszego:

Jana Klimkowskiego i Kazimierza Stypółkowskiego. 

           Odznaką Honorową st. Drugiego:

Agnieszkę Sobata i Jerzego Rękosiewicza.

           Odznaką Honorową st. trzeciego :

Szkołę Podstawowa nr 33 w Bytomiu Miechowicach, Ryszarda Oleksego, Daniela Rosińskiego i Witolda Mieczkowskiego.

            Odznaką Honorową st. Czwartego:

Agnieszka Mróz i Krzysztof Borowciec.

 Na wniosek Zarządu Klubu HDK PCK „Górnik” Odznakę Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narody otrzymali: 

Ryszard Oleksy, Popko Antoni, Królikowski Janusz, Filipiak Hieronim i Mieczkowski Witold.

Zarząd klubu HDK PCK „Górnik” przyznał za oddanie ponad 50 litrów krwi, okolicznościowy puchar dla Jana Klein.

Za oddanie ponad 40 litrów krwi Zarząd Klubu przyznał okolicznościowy puchar dla Hieronima Filipiaka.

Ze względu na stan zdrowia i zakończenie oddawanie krwi, Zarząd klubu przyznał okolicznościowy puchar dla Daniela Rosińskiego

W dniu 10 sierpnia miała miejsce comiesięczna akcja honorowego oddawania krwi na terenie parkingu ATRIUM PLEJADA  w Bytomiu. Tym razem dzięki inicjatywie Narodowego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie miała miejsce "Wampiriada". Animatorzy promowali krwiodawstwo tak na zewnątrz, przy autobusie do poboru krwi, jak i w pasażach Atrium - Plejada. Do gadżetów które oferowali "wampiry", my dołożyliśmy kilka kubków klubowych. Całość ilustrują zdjęcia. 

Akcja Honorowego Oddawania Krwi PCK zorganizowana przez Klub HDK PCK "GÓRNIK"

.

W A Ż N E
Decyzją Regionalnego Centrum
Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
w Katowicach planowa przez Klub HDK PCK Górnik akcja honorowego oddawania krwi
w dniu 20 marca na terenie C.H.ATRIUM PLEJADA została odwołana.
Prosimy krwiodawców o oddawanie krwi w stałych punktach poboru krwi w Bytomiu na ul. Żeromskiego nad Pogotowiem Ratunkowym
w budynku Szpitala nr 1.
PRZEPRASZAMY

4 marca 2021r. w Sali Jurajskiej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

w Katowicach, Pan Roman Magdziarz – Wicewojewoda Śląski odznaczył

w imieniu Prezydenta RP Pana Waldemara Biniędę – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskim – „ za wybitne zasługi na rzecz honorowego krwiodawstwa, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej”. W uroczystości uczestniczyli także: Pan Andrzej Kinasiewicz – Prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK i Pan Bogdan Ogrocki – Dyrektor Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK.

W. Binięda jest kolejnym działaczem naszego okręgu, którego działalność na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża i promocje Honorowego Krwiodawstwa została w tak wspaniały sposób doceniona przez Prezydenta RP, podkreśla B. Ogrocki.

Pan Waldemar Binięda jest członkiem i aktywnym działaczem Polskiego Czerwonego Krzyża i honorowym krwiodawcą od 1972 r., oddał ponad 50 litrów pełnej krwi. Od 1996 r. pełni funkcje Prezesa Klubu HDK PCK „Górnik”

w Bytomiu, a także Sekretarza w OR PCK w Bytomiu. Od ponad 20 lat jest organizatorem otwartych masowych akcji krwiodawstwa na terenie Bytomia,

do chwili obecnej zorganizował ponad 330 takich akcji, był pomysłodawca utworzenia „Rady Klubów” przy Kopalni „Bobrek-Centrum”, dzięki tej inicjatywie przy tej kopalni działają 3 kluby HDK PCK „ Diament” , „Centrum” i „Górnik”. Był jednym z inicjatorów utworzenia nowych Klubów HDK „ Pocztylion” w Bytomiu, „Wojtek” przy Jednostce Wojskowej

w Tarnowskich Górach i „Strażak” przy OSP w Mierzęcicach.

Był pomysłodawcą i inicjatorem utworzenia pierwszego na Śląsku Klubu Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego, gdzie do chwili obecnej jest zarejestrowanych ponad 300 osób. Był także inicjatorem utworzenia w Bytomiu Oddziału Śląskiej Ligi Walki z Rakiem. W roku 1997 i 2000 zaangażowany był

w niesieniu pomocy ofiarom powodzi na terenie woj.. opolskiego

i małopolskiego. Od 2008 roku przeprowadza w bytomskich szkołach pogadanki nt. promocji honorowego krwiodawstwa i idei czerwonokrzyskiej. Wraz

z młodzieżą uczestniczy w kwestach i zbiórkach publicznych, a zebrane środki przeznaczane są na „Wyprawkę dla Żaka” i paczki świąteczne. Od 2013 roku osobiście uczestniczy w organizacji i przebiegu Bytomskiego Półmaratonu.

Pan W. Binięda za swoją wieloletnią i aktywną działalność na rzecz PCK był wielokrotnie nagradzany i odznaczany m. in. Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi RP, Odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, Odznaką Honorową PCK I, II, i III stopnia, Statuetką „Kryształowe Serce”, Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”, Złotą Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, Medalem „Zasłużony dla Miasta Bytomia”, Medalem „ Zasłużony dla Miasta Kędzierzyna-Koźla” i wieloma innymi.

Serdecznie gratulujemy nadanego orderu i życzymy także dalszych nieustających sukcesów w działalności na rzecz PCK.

Artykuł Na temat Pana Biniędy w Życiu Bytomskim.

Akcja krwiodawstwa

w dniu 17.04.2021 

organizowana przez

 

KLUB HDK PCK GÓRNIK

przy Atrium Plejada

w godzinach od 11:00 do 15:00

 

odbędzie się planowo.

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KRWIODAWCÓW!

Niewielka fotorelacja z akcji "Dni otwarte Schronu w Miechowicach", która odbyła się 05.06.2021 roku.

W ramach akcji można było zwiedzić schron przeciwlotniczy z 1942 roku i zobaczyć pamiątki z wydarzeń związanych z "Tragedią Miechowicką z 1945 roku". W schronie została zorganizowana przez Adama Pawełczyka wystawa "Przelej krew i zostań bohaterem", poświęcona honorowemu krwiodawstwu oraz historii krwiodawstwa na terenie Bytomia.

Przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach na terenie Profort Centrum (Schronu w Miechowicach) została również zorganizowana wystawa "70 lat Regionalnego Centrum Krwiodawstwa

i Krwiolecznictwa w Katowicach".

W trakcie imprezy była zorganizowana zbiórka krwi w krwiobusieRCKiK w Katowicach. Krew oddało 5 dawców

- niestety większość krwiodawców nie spełniła wymogów, aby móc w tym dniu oddać krew.

W tym dniu Członkowie Zarządu OR PCK Bytom oraz działacze zorganizowali stanowisko, przy którym przeprowadzili pokazy z pierwszej pomocy przedmedycznej, pomiar cieśnienia oraz przekazywali klubowe foldery,

a także ulotki na temat honorowego dawstwa krwi.

Członkowie Klubu HDK PCK GÓRNIK w tym dniu uroczyście uhonorowali ks. Proboszcza Bartosza Podhajeckiego

z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. 

 

"Dni otwarte Schronu 
w Miechowicach"

Akcja krwiodawstwa

w dniu 19.06.2021 

organizowana przez

 

KLUB HDK PCK GÓRNIK

przy Atrium Plejada

w godzinach od 11:00 do 15:00

 

odbędzie się planowo.

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KRWIODAWCÓW!

Akcja krwiodawstwa

w dniu 17.07.2021 

organizowana przez

 

KLUB HDK PCK GÓRNIK

przy Atrium Plejada

w godzinach od 11:00 do 15:00

 

odbędzie się planowo.

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KRWIODAWCÓW!

Akcja krwiodawstwa

w dniu 18.12.2021 

organizowana przez

 

KLUB HDK PCK GÓRNIK

przy Atrium Plejada

w godzinach od 10:00 do 15:00

 

odbędzie się planowo.

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KRWIODAWCÓW!

W dniu 08.09.2021 r w godzinach 10:00 do 13:00               w Centrum Handlowym Agora Bytom OR PCK Bytom zorganizował stoisko promocyjne Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z pokazami pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpłatnym pomiarem ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru we krwi. Akcja cieszyła się bardzo duzym zainteresowaniem - za co serdecznie dziękujemy. Głównym celem akcji było nabycie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych  w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przygotowanie uczestników do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy w najbardziej typowych sytuacjach       z życia codziennego oraz przy najczęstszych stanach urazowych wśród dzieci. Akcja odbyła się w ramach zadania ,,Zostań SIMem w PCK Bytom”. Projekt dofinansowano ze środków gminy Bytom w ramach programu regrantingowego ,,lokalne działania”. Klub reprezentował Waldemar Binięda, który przeprowadzał badanie ciśnienia i natlenienie krwi. Przez cały czas pomiarów, ustawiały się kolejki seniorów.

Dnia 15 sierpnia odprowadziliśmy Jana Koziołka na wieczny dyżur, nieodżałowanego propagatora honorowego oddawania krwi, szczególnie wśród młodzieży . Janek spoczął na cmentarzu komunalnym w Bytomiu. Cześć Jego pamięci.

Ostatnie pożegnanie ...

Po raz kolejny przedstawiciel klubu, Waldemar Binięda wraz z wnuczką Olą i jej koleżanką Mają uczestniczy w plenerowej imprezie. Tym razem 2 października na bytomskim rynku, przy okazji „Moto Serce”. Jako PCK mierzyliśmy poziom cukru i ciśnienie tętnicze, uczyliśmy resuscytacji RKO, pomagaliśmy honorowym dawcom krwi przy wypełnianiu ankiet, a niezdecydowanym, pomagaliśmy podjąć właściwą decyzję. Pod namiotami miejsce znalazły również panie z Sanepidu. Ola i Maja roznosiły ulotki z informacją o możliwości skorzystania z fachowej opieki PCK.

Po wieloletniej absencji w odpowiedzi na pozytywne zaproszenia klubów krwiodawców z poza terenu śląska, w miesiącu wrześniu wyjechaliśmy do Bielawy na jubileusz 40 lecia Klubu HDK RP. Zostaliśmy serdecznie przywitani przez gospodarzy. W trakcie akademii przekazaliśmy na ręce prezesa klubu Danuty Szostek, upominek w postaci rzeźby z węgla i pisemnymi życzeniami, również przekazaliśmy list gratulacyjny i figurkę z węgla dla prezeski z okazji jej 40 lat pełnienia funkcji. Nasz klub reprezentowali i Prezes Waldemar Binięda, i sekretarz Jerzy Rękosiewicz, który pełnił rolę chorążego.

Także w dniu 16 października wyjechaliśmy do Polkowic na jubileusz 45 lecia klubu HDK PCK im. Miedzianej Kropli Krwi. Organizatorzy pobili chyba rekord, zapraszając 61 delegacji w tym 50 pocztów sztandarowych. Najpierw odbyła się msza święta, po mszy delegacje przeszły pod pomnik honorowych dawców krwi, a następnie do pobliskiej szkoły na uroczystą akademię, w trakcie której nastąpiła wymiana upominków i odznaczeń. Po akademii gospodarze zaprosili wszystkie delegacje na spotkanie integracyjne przy okrągłych stołach. Nasz klub wystąpił w tym samym składzie, co w Bielawie. W obu przypadkach były to serdeczne spotkania ze starymi znajomymi i nawiązanie nowych znajomości.

Już dziś zapraszam członków klubu na zebranie sprawozdawcze w dniu 18 grudnia w biurze klubu na godzinę 10-tą. Prosimy o potwierdzenie telefoniczne na numer 661 540 932.

W dniach 10-12.12.2021 Klub HDK PCK Górnik uczestniczył w   Ogólnopolskiej zbiórce

w sklepach Stokrotka.  Za zebrane pieniądze zostaną zakupione paczki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta Bytom.

W imieniu Klubu HDK PCK Górnik bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazaną pomoc.

Zbiórka świąteczna

SPRAWOZDANIE ROCZNE Z DZIAŁALNOŚCI KLUBU HDK PCK ‘’GÓRNIK’’ ZA OKRES OD 01.01.2021 DO 18.12.202R1.

Skład osobowy Zarządu nie uległ zmianie.

W okresie sprawozdawczym odbyło się 4 posiedzeń zarządu klubu..

Zorganizowano 11 zbiorowych akcji HDK .

Pomimo Koronawirusa, Zarząd Klubu nie zaprzestał swojej normalnej działalności,

tak w ramach działalności klubowej, jak i w ramach Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Bytomiu.

Nasza działalność w roku 2021 przedstawiała się następująco.

4 marca w asyście prezesa i dyrektora Zarządu Okręgowego PCK w Katowicach, Waldemar Binięda w Sali Jurajskiej Urzędu Wojewódzkiego odebrał z rąk wicemarszałka województwa

Śląskiego pana Romana Magdziaża Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

8 marca odwiedzamy z drobnymi prezentami i kwiatami w domach nasze członkinie z okazji „Dnia Kobiet”.

 

18 marca w trakcie zebrania zarządu klubu, prowadzenie kroniki klubowej przejął od Tadeusza Borowca- Jerzy Rękosiewicz.

 

25 marca kontrolę merytoryczną przeprowadziła Rejonowa Komisja Rewizyjna. W protokole pokontrolnym nie stwierdzono nieprawidłowości.

 

30 maja uczestniczymy we mszy jubileuszowej ks. proboszcza Bartosza Podhajeckiego.

 

5 czerwca bierzemy czynny udział w uroczystości z okazji 5 lecia udostępnienia schronu przeciwlotniczego w Miechowicach. Nasza rola polegała na pomocy przy poborze krwi jak również przekazywaliśmy informacje na temat udzielania pierwszej pomocy Przedmedycznej i pomiarze parametrów życiowych.

 

16 czerwca spotkaliśmy się z przedstawicielką ZHP Bożeną Miętus w biurze klubu.

 

15 lipca Waldemar Binięda wraz z Kamilem Jaszczakiem spotyka się spotkanie z prezesem Fundusz Górnośląskiego panem Krystianem Stępniem w sprawie dotacji do kubu.

 

27 sierpnia delegaci w osobach w. Binięda i J Rękosiewicz uczestniczą w Konferencji Rejonowej, Waldemar Binięda wygłosił protest w spawie komisji oceniania wniosków na odznaczenia, przy ZO PCK w Katowicach, złożył również 2 wnioski, jeden w sprawie zapomóg dla potrzebujących i organizację akademii rejonowej w m-cu listopadzie br. Oba wnioski zostały zaakceptowane przez konferencję.

.

8 września w Agorze W. Binięda uczestniczy w akcji „Zostań Simem ”.

 

18 września prezes klubu W. Binięda ii sekretarz J. Rękosiewicz wyjeżdżają do Bielawy na jubileusz 40-lecia klubu HDK RP.

 

2 października udzielamy się wraz z wolontariuszkami na rynku bytomskim w akcji

„Moto Serce”.

 

16 października bierzemy udział w jubileusz 45-lecia klubu im.”Miedzianej Kropli Krwi „ w Polkowicach.

 

Jak co roku 30 października zapalamy znicze na mogiłach byłych zasłużonych krwiodawców, tym roku odwiedzamy 64 groby.

 

20 listopada jesteśmy współorganizatorami Rejonowej Akademii z okazji Dni HDK.

Akademia i zabawa taneczna ma miejsce w Radzionkowie w lokalu Relaks..

 

 

4 grudnia też inaczej świętowaliśmy Barbórkę. Nie odbyły się uroczystości na Kopalni

Bobrek, natomiast delegacja klubu ze sztandarem ,złożyła znicze pod Pomnikiem Trudu Górniczego i Figury Świętej Barbary, następnie uczestniczyliśmy w barbórkowej Mszy Świętej w kościele w Miechowicach i na Bobrku.

 

10 grudnia kwestujemy w sklepie Stokrotka w Miechowicach na rzecz bytomskich seniorów.

 

Od 15 grudnia dostarczamy paczki świąteczne do Szkoły Podstawowej nr 33 i 54,

i bezpośrednio do rodzin dzieci potrzebujących. Razem przekazaliśmy 60 paczek.

 

Na wniosek Zarządu Klubu odznaczenia otrzymali : Srebrny Krzyż Zasługi – Ryszard Oleksy. OH PCK ST.I- go Popko Antoni, OH PCK ST. II-go Ewa Swaryczewska i Jacek Skowroński, OH PCK ST.III- go Grażyna Sobczak i OH PCK st. IV- go Hieronim Filipiak.

ZHDK dla Zdrowia Narodu- Horst Mokrzyński.

 

W tym miejscu wymieniamy wszystkich zmarłych w 2021 roku, gdzie uczestniczyliśmy w ich pogrzebach, i tak: w dniu 20 lutego – Stanisława Karcza, 20 kwietnia Krystyny Gałach,

8 maja Urszuli Drążek, 10 maja Andrzeja Czerwińskiego, 5 czerwca Andrzeja Rojka,

17 lipca Basi jabłońskiej, 16 września Janka Koziołka a 27 listopada Edwarda Kowalczyka.

Cześć Ich pamięci.

 

Ponadto członkowie klubu aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i przebiegu imprez organizowanych przez Zarząd Oddziału Rejonowego PCK. Nadal utrzymujemy kontakty z zaprzyjaźnionymi klubami HDK . Bierzemy czynny udział w życiu dzielnicy Miechowice.

Jesteśmy otwarci na wszystkie zgłoszone problemy mieszkańców.

Nadal składamy wnioski na odznaczenia państwowe i resortowe.

 

 

 

 

Za Zarząd.

 

Waldemar Binięda.

 

17 -go  września po raz trzynasty odbył się bytomski półmaraton, podobnie jak w latach
ubiegłych nasi członkowie w osobach : Waldek Binięda, Jurek Rękosiewicz i Rysiek Oleksy,
a takżę przedstawicielki klubu HDK PCK "Centrum : Agnieszka i Julia Kandzia, oraz Małgosia Smyk, obsługiwaliśmy szatnię. Mając już duże doświadczenie w tej robocie,
przyjmowanie i wydawanie depozytów szło bardzo sprawnie. Nawiązaliśmy wiele ciekawych rozmów z uczestnikami biegu. Przede wszystkim zachęcaliśmy ich do honorowego oddawania krwi, także przekazywaliśmy informacje na temat działalności
Polskiego Czerwonego Krzyża.
W dniu27 sierpnia czwórka przedstawicieli naszego klubu : Waldemar Binięda, Beata
i Hilary Filipiakowie, oraz Damian Nitecki wzięliśmy udział w rajdzie rowerowym. Wystartowaliśmy spod Urzędu Miasta
w ilości 18 rowerzystów w kierunku Miechowic, w ogóle cała trasa zaplanowana została po Miechowicach . Zwiedziliśmy górę Gryca, pałac
Tiele Winklerów, Ostoję Matki Ewy i schron przy ul. Kasztanowej i ruiny kaplicy poświęconej

tragicznie zmarłym górnikom. Następnie udaliśmy się na zasłużoną kiełbaskę do restauracji "pod Dębem". Wszyscy uczestnicy postanowili kontynuować taki fajny pomysł.                

O następnych rajdach, proszę informować się w klubie lub pod 661 540 932,


Rajd rowerowy

Informacja
Akcja krwiodawstwa Klubu HDK PCK Górnik przy Atrium Plejada w miesiącu marzec jest odwołana

Po 2 latach przerwy wznowiliśmy turniej gry w kręgle w Bytomskiej Agorze, a dokładnie w Pinn Upie. Zameldowało się 9 drużyn z 5 klubów. Nasz Klub reprezentowali :

Marta i Jerzy Rękosiewicz w jednej drużynie natomiast drugiej grali Wojtek Jasiewicz i Waldemar Binięda. Następny turniej rozegramy w pierwszą sobotę listopada.

Kręgle ...

Po raz kolejny odbyły się "Dni Organizacji Pozarządowych" , w tym roku pod nazwą "Bytomski fajer" w dniu 10.09.2022r.
Ze względu na deszczową pogodę impreza odbyła się w sali sportowej Technikum
Samochodowego. Atmosfera wśród organizacji uczestniczących była radosna ,natomiast zawiedli mieszkańcy miasta. To oznacza, że taki spotkania powinny odbywać się na wolnym powietrzu. Nasz klub reprezentował Waldemar Binięda.

Bytomski Fajer

Przypominamy, że najbliższa akcja honorowego oddawania krwi odbędzie się
17-tego września na terenie parkingu C.H. PLEJADA, również w tym dniu odbędzie się
13-ty" Bytomski Półmaraton", dlatego przepraszamy za problemy z dojazdem.
W dniu 17 września, odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi. Tym razem
ekipa z RCKiK w Katowicach przyjechała elektrycznym autobusem. Także w tym czasie
na terenie C.H. Plejada odbywał się trzynasty półmaraton.
Dnia 18 września, to jest w ostatnią niedzielę, miał miejsce kolejny 10 festyn parafialny,
przy kościele Krzyża Świętego Bytomiu Miechowicach. Członkowie naszego klubu pomagali przy organizacji i przebiegu festynu. Przekazaliśmy również drobne fanty na loterię, z której całkowity dochód przeznaczony będzie na organizację półkolonii dla
dzieci. Już od czwartku, z wyjątkiem soboty, do zakończenia festynu czynnie udzielaliśmy się, aby  festyn przebiegł sprawnie.